Egyptský čierny kmín - Nigella Sativa

563__59685.1502213593.1280.1280

Všeobecne známy ako černucha, či egyptský čierny kmín. Semienka černuchy posilňujú obranyschopnosť organizmu tým, že aktivujú syntézu bielych krviniek a majú priame antimikrobiálne a dezinfekčné účinky. Čierny kmín má navyše regulačný a posilňujúci účinok na imunitný systém vďaka množstvu nenasýtených mastných kyselín.

Rozhodla som sa užívať čierny kmín  kvôli prečisteniu tráviaceho ústrojenstva. Konzumujem ho v kombinácii s ostropestrecom mariánskym, nakoľko táto kombinácia má extra silný čistiaci účinok najmä na pečeň a žlčník. Pozor, pokiaľ sa rozhodnete aj Vy vyskúšať túto čistiacu kombináciu, musíte si preštudovať spôsob užívania. Nájdete ho na stránke www.zdravapecen.sk. No a tu je niekoľko informácií o černuche.

Čierna rasca/Egyptský čierny kmín (Nigella sativa) má pozoruhodné hojivé a liečivé vlastnosti, ktoré z nej robia jednu z najsilnejších liečivých rastlín sveta. Semená čiernej rasce majú pôvod v Egypte, no používajú sa po stáročia na Blízkom východe, v Stredomorí a Indii, dnes sa s obľubou používa v kuchyniach po celom svete.

Semená čiernej rasce obsahujú viac než 100 účinných látok, vrátane niektorých doteraz neidentifikovaných. Hlavnými účinnými látkami sú: thymoquinone, beta sitosterol, kyselina myristová, kyselina palmitová, palmitolejová kyselina, kyselina stearová, kyselina olejová, kyselina linolová, linolénová kyselina, kyselina arachidonová, proteín, vitamín B1, vitamín B2, vitamín B3, kyselina listová, vápnik, železo, meď, zinok, a fosfor.

Stovky štúdií vykonaných na čiernej rasci preukázali, že tieto semená pomáhaju pri čistení črevného traktu proti vírusom, baktériám, plesniam, infekčným ochoreniam, pôsobia teda antivírovo, antibakteriálne, antimykoticky, upravujú poruchy metabolizmu. Využívajú sa pri eliminácii pôvodcov infekcií žalúdka, čriev, pomáhajú pri kolikách, hnačke, otravách jedlom, hubami. Pomáhajú v boji proti chorobám zvýšenej produkcie kostnej drene, ako prírodný interferonóm, majú silný proimunitný účinok.

Extrakt z čiernej rasce môže pomôcť jednotlivcom s autoimunitnými poruchami, nedávna štúdia na oleji z čiernej rasce preukázala, že je účinný proti karcinómu pankreasu, jednému z najnebezpečnejších a najťažších druhov rakoviny.

Jedným z najčastejších a efektívnych použití oleja z čiernej rasce je liečba chorôb súvisiach s dýchacou sústavou vrátane astmy, bronchitídy, reumatizmu a prechladnutí. Čierna rasca pomáha zvýšiť telesný výkon, stimuluje menštruáciu a zvšuje tok materského mlieka u dojčiacich matiek.

Olej z čiernej rasce pomáha upokojiť nervový systém, bolesť, stimuluje tvorbu moču, zlepšuje trávenie a pomáha predchádzať a znižovať vysoký krvný tlak. 

Semená čiernej rasce sú veľmi účinné pri liečbe abscesov a nádorov oka, brucha a pečene, pravdepodbne v dôsledku veľkej koncentrácie protinádorovej zlúčeniny beta-sitosterol, ktorá bola nájdená v jej semenách.

Čierna rasca tiež stimuluje energiu a pomáha pri zotavení z únavy a vyčerpania. Olej z čiernej rasce je účinným liekom pri kožných ochoreniach, ako sú alergie, ekzémy, akné, psoriáza, má anitiparazitný účinok. Užívanie oleja z čiernej rasce tlmí nadúvanie, hnačky, môže byť riešením pre hemoroidy, zápchu a úplavicu.

 

zdroje:

www.naturalnews.com

www.zdravapecen.sk

 

Sledujte Zdravie na tanieri

MÁTE OTÁZKY?