Fotky priamo z rúry. Chladnička, čo sa vie spriehľadniť.

t3ez665jmqmaa0m

6+ kuchynských technológií, ktoré vám vyvalia oči

Už nemusíte čakať, kým sa uvarí voda. Už nemusíte otvárať chladničku, aby ste sa pozreli, čo je vo vnútri. Technologický pokrok zanechal stopu aj v kuchyni a my sme vybrali 6 najúžasnejších medzníkov posledných rokov. Tieto kuchyne takmer uvaria a upratajú za vás.


 

1. INDUKCIA: Koniec vlčím hladom!

Vlčí hlad? Polievku na indukčnej varnej doske zohrejte dvakrát rýchlejšie! Skrátite tak čakacie muky a pre radosť ostatných členov rodiny eliminujete prejavy frustrácie. V rýchlosti zahrievania predbehne indukcia plynových aj elektrických konkurentov. Nadchne ale aj množstvom ďalších funkcií: presnou reguláciou teploty (vychytáte tak ideálnu teplotu pre tavenie, dusenie či restovanie), časovačom pre oddelené nastavenie platničiek, funkciou na rýchly ohrev. Cievka v indukčnej varnej doske pôsobí priamo na dno a steny hrnca, tie sa nahrejú a platnička zostane po varení vlažná. V rodinách s deťmi to znamená jediné – menej kriku a plaču a viac radosti z jedla a varenia.

2. MULTIFUNKČNÝ KOHÚTIK: Na horúcu, chladenú aj perlivú vodu

Na vriacu vodu rýchlovarná kanvica. Na chladenú formičky na ľad. Pre perlivú na skok do obchodu. Alebo všetky tri tekutiny v jedinom kohútiku! Technológia ide stále dopredu a s modernými batériami dostanete akýkoľvek zo spomínaných druhov vody na jediné otočenie/stlačenie. Niektoré batérie vedia stáčať aj filtrovanú vodu, regulovať prietok a vypnúť sa na jedno stlačenie. To všetko pôsobí pozitívne nielen na vašu peňaženku, ale aj životné prostredie - vyprodukujete menej odpadu a klesne aj spotreba vody. Zdá sa vám to stále málo „hi-tech“? Skúste kohútik, ktorý sa zapína dotykom alebo hlasom.

3. VIACÚČELOVÝ DREZ: Krájanie a oplachovanie na jednom mieste

Vybrať misu. Vytiahnuť doštičku. Nájsť sitko. To všetko niekam postaviť a umyť. S multifunkčným drezom sa z týchto štyroch krokov stane iba jeden. Bežne obsahuje misku s plným a dierovaným dnom, doštičku a niekedy aj oplachovač riadu. Príprava ovocia alebo zeleniny tak prebieha priamo v dreze a práve sem ústia aj všetky kvapky a semienka. Výsledkom je luxusne pripravené jedlo a kuchynská linka ako z časopisu. Niektoré modely obsahujú aj vstavaný dávkovač mydla a priehradku na hubky a kefu.


4. Google Home / Alexa: Pomocník, ktorý varí na povel

Upatlaný mobil, váha či minútka – aj tieto predmety volajú po utretí, akonáhle je kuchtenie na konci. S hlasovými asistentmi Google Home alebo Alexa pôjdete na siestu skôr. Na požiadanie prečítajú recept, zapnú rúru, prevedú merné jednotky alebo rovno postrážia čas varenia. Chýbajú ingrediencie? Nechajte si ich od asistenta zapísať do nákupného zoznamu. V neposlednom rade vám spríjemní varenie obľúbenou hudbou či podcastom. Hlasoví asistenti doprajú zjednodušenie alebo rovno úľavu od väčšiny rutinných kuchynských činností.

5. DOBÍJACIA STANICA: Pre väčší priestor na linke

Mobily, tablety a fotoaparáty už môžeme v súčasnosti považovať za druh kuchynského vybavenia. Z mobilu si púšťame hudbu, do tabletu pozeráme na recept a na foťák si naše snaženie zvečňujeme. Tieto technológie ale na kuchynskej linke zaberú pomerne dosť miesta. Elegantné riešenie? Šuplík so zásuvkami. Všetky krabičky budú na jednom mieste, nevybijú sa a na kuchynskej linke sa budete môcť poriadne rozšupnúť!

6. MÚDRE SPOTREBIČE: Priehľadná chladnička aj rúra, čo nevie pripáliť

Súčasné chladničky už len nechladia, rúry len nepečú a mixéry len nemixujú. Moderná chladnička zmení farbu na jediné stlačenie. Vie premietať fotografie a spriehľadniť svoju časť, aby ste videli obsah chladničky bez zbytočného vetrania. Tie najmúdrejšie za vás postrážia dáta spotreby a vďaka senzoru vám posvietia v noci, až sa budete „zakrádať“ na bábovku. Chcete sa pochváliť tým, čo pečiete? Keď už, tak poriadne - fotkou priamo z rúry! Moderné rúry dokážu nielen snímať všetko, čo sa deje za sklenenými dvierkami, ale aj odporučiť a postrážiť teplotu, čas a režim pečenia. Nadchnú tak milovníkov pomalého sous-vide pečenia.

Vďaka spotrebičom „z budúcnosti“ nemusíte poznať ani správnu konzistenciu. Najnovšie mixéry vám dajú vedieť, kedy je šľahačka dokonale tuhá a bielok luxusne našľahaný. A vy zase im, ak bude potrebné s mixovaním pokračovať. Začnú bzučať na povel.

Sledujte Zdravie na tanieri

MÁTE OTÁZKY?