Koláče a torty

Jednoduchá bezlepková maková torta

20200409-153452-novy-web

Maková torta bez múky zdravá a chutná, vhodná pre bezlepkovú diétu. Cesto je krásne šťavnaté, použila som minimum cukru a len nutné množstvo masla. Vynikajúce!

Vedeli ste, že makové semienka majú menej ako jeden milimeter. Hoci naše oko to len tak ľahko nespozoruje, majú tvar obličiek a bodkovaný povrch. Na jeden gram maku musíme zo suchých makovičiek vysypať približne až 3 300 semienok.  Môže byť niečo s tak extrémne malou veľkosťou nutrične prínosné? Dokážu sa v semenách menších ako špendlíkové hlavičky udržať vzácne živiny? Áno!

Nie je žiadnou novinkou, že mak je skvelým zdrojom vápnika. Na rovnakú hmotnosť ho obsahuje dokonca i viac ako tie „najbohatšie“ zdroje tohto pre kosti dôležitého vitamínu. Kto má slabé či práchnivejúce kosti, mal by do stravy pridať množstvo maku. Lenže mak je oveľa viac ako len vápnik...

Vláknina

Zo 100 gramov surového maku získame takmer 20 gramov vlákniny, čo je 51 % odporúčanej dennej dávky. Veľká časť tejto vlákniny je navyše v tele trávená postupne, vďaka čomu sa znižuje pravdepodobnosť zápchy. Vláknina z maku navyše znižuje hodnoty LDL cholesterolu v tele naviazaním žlčových solí a zabraňovaniu ich opätovnému vsiakaniu do hrubého čreva.

Minerály

V skratke povedané, mak je fabrikou na minerály. Okrem spomínaného vápnika v ňom nájdeme fosfor, železo a zinok. Hoci na liečbu osteoporózy sa odporúča predovšetkým vápnik, výhoda maku nespočíva iba v obsahu tohto minerálu, ale i v prítomnosti fosforu. Práve kombinácia týchto dvoch minerálov totiž podporuje tvorbu kostnej drene. Mak je preto doležitý nie len pre tých, ktorí už osteoporózou trpia, ale i pre všetkých starnúcich ľudí, ktorým z kostí postupne ubúda kostná dreň.

B-komplex

V maku nájdeme tiamín, pyridoxín, niacín, kyselinu pantoténovú, riboflavín a kyselinu listovú. Na čo ich potrebujeme? Ich význam spočíva v metabolických procesoch, konkrétne pri trávení tukov a karbohydrátov. V tomto prípade však treba mať na pamäti, že bežná konzumácia maku nezabezpečí dostatočné dávky týchto vitamínov, a preto by mak nemal byť ich jediným zdrojom.

Nervový systém a nespavosť

Mak je prirodzeným zdrojom alkaloidov, ktoré pôsobia upokojujúco na nervový systém a pomôžu zmierňovať nepríjemnú nespavosť. Vďaka obsahu horčíka mak organizmus upokojuje a skvalitňuje spánok. Keďže vláknina v maku reguluje trávenie, pomáha i s nespavosťou spôsobovanou práve rozkolísaným trávením.

Mastné a esenciálne kyseliny tvoria až 50 % celkovej váhy každého makového semienka. Kyselina olejová a linolová pomáhajú kontrolovať hladiny LDL cholesterolu v tele a zvyšujú hladiny žiadaného HDL cholesterolu. Potraviny s takouto schopnosťou sú pevnou súčasťou stredomorskej stravy, ktorá, ako sa na základe mnohých vedeckých štúdií ukázalo, predchádza ischemickej chorobe srdca, porážkam a ďalším kardiovaskulárnym ochoreniam.

A čo ópium?

Sušený mak obsahuje veľmi malé množstvo ópiových alkaloidov, ako je morfín (morfium), tebaín, kodeín, papaverín atď. Keď sa mak konzumuje v jedlách, na nervový systém má zanedbateľný účinok. V týchto dávkach majú dokonca zmienené alkaloidy na organizmus i niekoľko pozitívnych účinkov– upokojujú nervové podráždenie a pôsobia ako mierne anestetikum. Práve preto sa mak využíva i v mnohých lekárenských produktoch rovnako ako v tradičnej ľudovej medicíne.

Zdroj info: vitarian.sk

Jednoduchá bezlepková maková torta

Počet porcií: forma o priemere 20cm Čas prípravy: 30 minút Náročnosť: 2 (zo 4)

Ingrediencie

  • 200g maku
  • 4 vajcia
  • 50g trstinového nerafinovaného cukru
  • 50g masla
  • 1 balenie bezfosfátového kypriaceho prášku do pečiva
  • štipka sódy bikarbóny
  • 100ml mlieka
  • Na plnku:
  • 1500g  Mascarpone 
  • 100g jemný tvaroh
  • 25g nerafinovaného trstinového cukru
  • 1/2 citrónová šťava
  • jahodový, alebo čerešňový kompót
  • 1 PL šípkového džemu

 

Postup prípravy

  1. Rúru si predhrejeme na 180st. Pripravíme si 2 formy o priemere 20cm. Pracujeme v kuchynskom robote.

  2. Žĺtka si oddelíme od bielok. Do misy od robota dáme žĺtka a cukor. Šľaháme asi 3 minúty na žĺtkovú penu. Kým sa žĺtka šľahajú v menšom hrnci si ohrejeme maslo a mlieko na izbovú teplotu. K žĺtkovej pene pridáme mlieko s maslom a šľaháme ďalej ešte aspoň 2 minúty. Pridáme postupne pomletý mak a kypriaci prášok. Keď sa všetko pekne prepojí, zastavíme robot. Z bielok si vyšľaháme tuhý snea a po lyžiciach ho pridávame k makovému cestu. Cesto vyklopíme na polovicu do oboch foriem. Pečieme 20 minút. 

  3. Kým sa cesto pečie, pripravíme si náplň. Jednoducho zmiešame všetky ingrediencie na plnku okrem šípkového džemu. Korpusy necháme vychladnúť. Na jednu polovicu natrieme džem, potom ho potrieme 2/3 plnkou, naskladáme jahody / čerešne a na ovocie znova natrieme zvyšnú plnku. Priklopíme druhým korpusom. 

  4. Ozdoba vrchnej strany je už na vás. Môžete použiť viaac plnky a natrieť ju aj na vrchnú časť, alebo si tam naukladáte jahody so šľahačkou... 

Sledujte Zdravie na tanieri

PÁČIL SA VÁM RECEPT?