Kolagén, zdroj krásy a zdravých kĺbov

Ethical-Brands-Producing-Organic-Cotton-Activewear-Yoga-Wear-and-Athleisure-Wear

Kolagén je najdôležitejšia stavebná bielkovina. V našom tele predstavuje 30% všetkých bielkovín a až 70% sušiny v kĺbových chrupavkách. Často sa nazýva aj bielkovina mladosti, keďže má zásadný vplyv na zdravie pokožky. Dokáže naše telo produkovať kolagén samostatne a aké sú jeho ďalšie účinky?

Ak máme v tele dostatok kolagénu, pozitívne tak vplývame na kvalitu našich kostí a chrupaviek. Okrem toho ovplyvňuje kolagén aj kvalitu vlasov, nechtov, zubov a tiež aj pokožky. Jeho celkový biologický význam je preto veľký a netreba ho podceňovať.

Na čo slúži kolagén

Kolagén v našom tele slúži ako spojivo buniek v kostiach, šľachách a pokožke. Jeho vplyv je dôležitý pri krvných cievach a dokonca ho tiež nájdeme v zuboch. Táto vláknitá, vo vode nerozpustná bielkovina, zlepšuje pohyblivosť svalov, bráni starnutiu kĺbnych štruktúr a tkaniva. Dostatok kolagénu udržuje naše telo mladé a pružné.

could-nature-healing-be-part-of-the-future-of-treatment-header-1600x1067.jpg

Nedostatok kolagénu v tele spozorujete veľmi jednoducho. Bolia vás kĺby, kosti, vaša pleť je ochabnutá a bez života, vrásky sa tvoria jedna radosť. V kúpeľni a v odtoku sprchovacieho kútu sa nachádza viac vlasov, ako by čakali. Ak si privodíte zranenie alebo zlomeninu, hojí sa dlhšie, než je zvykom.

Benefity kolagénu na našu krásu

Pravidelné užívanie kolagénu sa spája najmä so zlepšením stavu chrupaviek a kĺbov, teda k zmierneniu bolesti kĺbov či k ich lepšej pohyblivosti. Okrem toho má však aj ďalšie zaujímavé výhody, ktorými nepohrdne žiadna žena.

Stará sa o krásu a zdravie našej pleti

Pre pokožku je kolagén niečo ako jej opora. Spevňuje našu pleť, vďaka čomu pomáha vyhladiť jemné vrásky a zjemniť aj tie staršie a hlbšie. Navyše, v pleti pomáha uchovávať vodu, vďaka čomu je hydratovaná a vypnutá. Takisto zjednocuje farebný tón pleti, pričom je pleť celkovo plnšia a žiarivejšia.

Kolagén môže pomôcť pri problémoch s pokožkou, ako sú: 

 • vrásky
 • suchá koža
 • začervenaná pleť
 • ochabnutá pleť
 • pigmentové škvrny
 • popraskané pery či žilky

Urýchľuje rast vlasov a zlepšuje ich kvalitu

Aj kvalita vlasov sa s pribúdajúcim vekom pomaly začína zhoršovať. Či už pociťujete ich rednutie, šedivenie, prípadne sa vám zdajú lámavejšie a slabšie ako kedysi. Práve tieto príznaky môžu mať pôvod v úbytku kolagénu. Jeho používaním, a teda dostatočným prísunom do tela, si zaručíte nielen krajšiu pokožku a ohybnejšie kĺby, ale aj pevnejšie a vyživenejšie vlasy.

Navyše budú aj pružnejšie a prestanú sa toľko lámať a vypadávať. Niektoré ženy dokonca uvádzajú pri používaní kolagénu aj menej časté šedivenie vlasov. Treba vyskúšať.

Kolagén môže pomôcť pri problémoch s vlasmi, ako sú:

 • vypadávanie
 • slabý rast
 • šediny
 • suchosť
 • lámavosť

Spevňuje nechty

Kolagén sa nachádza aj v našich nechtoch, vďaka čomu sú vyživené a zdravé. Pri jeho nedostatku sa začnú štiepiť, lámať a slabnúť. Ak teda máte problém s tvrdými, alebo naopak príliš krehkými nechtami, s lámavými nechtami so sklonom k štiepeniu, potom je na čase vyskúšať kolagén.

Spomaľuje proces starnutia

Ako posledné si povieme celkový prísun kolagénu na naše zdravie. Nakoľko sa už po 25. roku nášho života začne v našom tele znižovať množstvo kolagénu, je vhodné siahnuť po alternatíve. Nedostatok kolagénu sa totiž prejavuje celkovým starnutím, a teda vyššie uvedenými príznakmi, ako sú vznik vrások, suchá a mdlá pokožka, lámavé nechty či vypadávanie vlasov.

Ak teda chcete spomaliť procesy starnutia, doplňte do tela dostatok kolagénu a uvidíte, ako sa vaše telo začne meniť. Kolagén totiž tvorí až 75 % našej pokožky, takže jej zmena pri dostatku či nedostatku je po chvíli viditeľná.

Kolagén je tiež vhodné dopĺňať aj na zotavenie po pôrode. Pomáha pri hojení pôrodných rán, a to tak, že obnovuje tkanivá napríklad aj v panvovom dne, brušných svaloch a maternici a samozrejme vo vrchných vrstvách kože. Rany po cisárskom reze, šitie po prirodzenom pôrode, toto všetko sa hojí s kolagénom podstatne rýchlejšie.

https://www.youtube.com/watch?v=dD-DVjnjbQw&t=50s

 inca-collagen-social-preview.jpg

Výber kolagénu je rozhodujúci

V súčasnosti je možné vyberať si medzi mnohými kolagénovými prípravkami. Práve preto by sme nemali podceňovať voľbu toho správneho. Na čo všetko si dať pri kúpe pozor? Voliť by ste v prvom rade mali klinicky testované produkty, pri ktorých je známy pôvod kolagénu. Kolagén by mal byť dobre vstrebateľný a čistý, teda by nemal obsahovať rozličné farbivá, prísady či prímesi. Prečo je práve táto vlastnosť kolagénu dôležitá, ozrejmuje doktorka Petrová: „Fragmenty kolagénu môžu s rôznymi prímesami reagovať tak, že sa prímesi niekde na fragmenty uchytia. Táto väzba a to, či k tomu dôjde, závisí na type prímesi a na charakteristike prostredia. Táto väzba sa môže v žalúdku rozpadnúť, ale nemusí. Ak prímesi zostanú uchytené, môžu obmedzovať absorpciu. Po prechode do krvného riečiska môžu obmedzovať prienik do buniek, ktoré majú potenciál k spracovaniu fragmentov kolagénu.

Kolagén by však nemal byť len čistý, ale rovnako i hydrolyzovaný a biologicky aktívny. Vďaka šetrnému spracovaniu si tak kolagén zachováva štruktúru trojitej špirály, ktorá je typická len pre bielkoviny živých organizmov. Inca Collagen predstavuje overený produkt s obrovským množstvom spokojných zákazníkov, ktorý má svoje pevné miesto na trhu už 5 rokov. Reč je o morskom bioaktívnom hydrolyzovanom kolagéne, ktorý vo svojom zložení neskrýva žiadne nepotrebné prísady, ktoré by znižovali jeho kvalitu. Spĺňa teda dôležité kritériá pre kvalitný kolagén. Výživový doplnok Inca Collagen poskytuje v jednej dávke až 3000 mg hydrolyzovaného kolagénu. Vplýva na bunkovú obnovu i regeneráciu kolagénových vlákien a vyživuje pokožku, nechty i vlasy.

Vedeli ste, že vitamín C má veľa spoločné aj s kolagénom?

Podporuje nielen tvorbu vlastného kolagénu v tele, ale aj vstrebávanie kolagénu prijatého zvonka. Práve dvojica kolagén s vitamínom C sú pre telo ako elixír života – vitamín C sa stará o celkovú imunitu a podporuje kolagén, ktorého úlohou je zaistiť regeneráciu organizmu.

 

Sledujte Zdravie na tanieri

MÁTE OTÁZKY?