Koláče a torty

Makové záviny z tvarohového cesta

20190921-130944-novy-web

Makový závin som pripravila zo svojho obľúbeného tvarohového cesta. Tentokrát som ho ešte viac vylepšila. Pridala som viac tvarohu, odobrala som tuk, keďže mak v plnke ho obsahuje dosť. Do makovej plnky som dala minimum cukru a výsledok bol neuveriteľný!  Najviac ma fascinuje, ak je koláč hotový rýchlo, priznám sa, som nedočkavá a aj to je dôvod, prečo ešte nekváskujem a nepúšťam sa do kysnutých koláčov. Samozrejme, viem, že príde chvíľa, keď začnem, ale zatiaľ fičím na týchto rýchlych, chutných a zdravých koláčových receptoch. Výborný, zdravý makový koláč - odporúčam vám ho.

Makové záviny z tvarohového cesta

Počet porcií: 40 kusov Čas prípravy: 90 minút Náročnosť: 2 (zo 4)

Ingrediencie

 • 460g poctivého hrudkovitého tvarohu
 • 180g masla
 • 450g celozrnnej špaldovej hladkej múky 
 • 1 balenie prášku do pečiva
 • štipka soli
 • Na plnku:
 • 200g maku - pomlieť
 • 200g slivkového lekváru
 • 100g trstinového cukru

Postup prípravy

 1. Rúru si predhrejeme na 180st. Veľký plech si vystelieme papierom na pečenie. Ingrediencie na cesto si vymiesime ručne alebo v kuchynskom robote na kompatné tuhšie cesto.

 2. Cesto si rozdelíme na 3 časti, aby sa nám dobre a pohodlne vaľkalo na obdĺžnikový plát hrubý asi 0,3 až 0,4 mm. Ja som pripravila koláčiky iba z 1 tretiny cesta, zvyšok som uložila do chladničky a urobila na druhý deň škoricovníčky a taštičky s lekvárom. Cesto je fantasticky univerzálne.

 3. Pripravíme si náplň. Mak pomelieme a zalejeme ho horúcou vodou tak, aby bol celý mokrý, ale neplával. Neprelejte! K pomletému mokrému maku pridáme slivkový lekvár a trstinový cukor. Ja som to urobila tak, že som mak mlela rovno s cukrom. Celú plnku dobre premiešame, aby sme nemali nikde lekvárové hrudky.

 4. Pripravený plát potrieme plnkou a zrolujeme do závinu. Závin nakrájame ostrým nožom na cca 5cm kúsky, rukou ich dotvarujeme, ak sa nám pri rezaní sploštia a ukladáme ich na plech. Postupujeme rovnako s každým plátom.

 5. Mini záviny som piekla 18 minút. Necháme vychladiť, jemne posypeme práškovým trstinovým cukrom (alebo nemusíme) a podávame. Ja som si to užila! Mak milujem a toto bolo taaaak chutné. Neuveriteľne jednoduché a dobré koláčiky.

 

Sledujte Zdravie na tanieri

PÁČIL SA VÁM RECEPT?