Obdobie pôstu môže byť aj nový začiatok

d9c371d8709e4e3b8d13

Obdobie štyridsiatich dní pred Veľkou nocou, pôst, je časom prečistenia. Organizmus reaguje na zmenu ročného obdobia uvoľňovaním cudzorodých látok. Základom je vynechanie určitých druhov jedál, prijímanie dostatočného množstva tekutín, vlákniny a dostatok pohybu. K očistnému pôstu by sme mali pristupovať s ohľadom na svoj zdravotný stav, ale aj fyziológiu.

Každý rok prichádza po veselom fašiangovom hodovaní čas pôstu. Je to obdobie, ktoré začína 40 dní pred Veľkou nocou. Dátum jeho začiatku sa každý rok líši v závislosti od dátumu začiatku Veľkej noci. V západných vierovyznaniach sa do pôstneho obdobia nerátajú nedele.

Pôvodný zmysel pôstu vychádza z náboženstva. V kresťanstve má význam pokánia a vnútorného očisťovania, ale aj prípravy a očakávania. Kresťania si pôstom pripomínajú Ježišov 40 dní trvajúci čas strávený na púšti, keď sa pôstom pripravoval na svoje verejné vystúpenie. V rímskokatolíckej cirkvi sa pôst začína Popolcovou stredou a končí Veľkým piatkom.

V tomto období platí niekoľko zásad, ktoré by mali byť dodržané:

  • zdržiavanie sa konzumácie mäsitých pokrmov, okrem rýb a morských plodov.
  • zrieknutie sa sladkostí, pitia alkoholu, cigariet,
  • zrieknutie sa návštev spoločenských a kultúrnych podujatí alebo akejkoľvek zábavy,
  • absolvovať modlitby navyše,
  • odrieknuť si moderné vymoženosti, ako sú zábava na počítači, na internete,
  • prejavovať otvorene vďačnosť, trpezlivosť, odpustenie, súcit, uznanie,
  • zmierniť negatívne emócie a vyjadrenia akými sú kritika, zatrpknutosť, nepriateľstvo, hnev, pesimizmus a pýcha.

Aký má pôst význam dnes?

Obdobie pred a počas jari je ideálny čas na začatie očistného pôstu nielen z náboženského, ale aj zdravotného hľadiska. Organizmus reaguje na zmenu ročného obdobia uvoľňovaním cudzorodých látok, najmä jedov (toxínov). Ak dokážeme podporiť tento proces prečisťujúcou stravou, môžeme dosiahnuť hlbokú očistu, čím sa priblížime k dosiahnutiu optimálneho zdravia.

Pôst rozhodne nie je diéta, je potrebné svedomito sa naň pripraviť a jedlá si naplánovať. Je vhodné držať pôst v období od jedného až do štyridsiatich dní, v závislosti na vlastnej skúsenosti. Začiatočníci by mali pristúpiť ku krátkodobému dodržiavaniu pôstu, od jedného do siedmich dní.

Pôst v akejkoľvek forme je vhodný pre ľudí bez výrazných zdravotných ťažkostí. Neodporúča sa diabetikom, tehotným a dojčiacim ženám, osobám mladším ako 18 rokov, ľuďom trpiacim závislosťami, enormne chudým, pacientom so srdcovo-cievnymi ochoreniami, ako tiež ľuďom s psychickými chorobami.

Čo sa deje s organizmom pri pôstnej očiste?

V období dodržiavania pôstu využíva telo ako zdroj energie zásoby uložené vo svaloch a v pečeni. Po vyčerpaní prichádzajú na rad bielkoviny, predovšetkým zo svalovej hmoty a až na záver telo čerpá energiu zo zásob tuku. Po ich vyčerpaní sa v pečeni vytvárajú tzv. ketolátky, ktoré slúžia ako alternatívny zdroj energie. Radikálny pôst je počas prvých dní sprevádzaný menej príjemnými príznakmi ako sú únava, slabosť, bolesti hlavy, zrýchlený dych, tŕpnutie končatín a pod. Po niekoľkých dňoch tieto pocity miznú a organizmus sa začína dokonale prečisťovať a uzdravovať.

Ktoré sú základné zásady dodržiavania pôstu?

Každý z nás je iný; má iné zdravotné problémy, vychádza z iného zloženia dennej stravy a inej fyziológie. Existuje však niekoľko pravidiel alebo zásad, pri ktorých vieme zohľadniť náboženské aj fyziologické hľadisko a dodržať tak pôstnu očistu:

  • zdržať sa konzumácie mäsa a mäsových výrobkov (s výnimkou rýb a morských plodov), sladkostí, pitia alkoholu a cigariet,
  • prijímať zvýšené množstvo tekutín v podobe čistej nesýtenej vody, ovocných, zeleninových štiav a bylinkových čajov,
  • konzumovať stravu bohatú na vlákninu, zvýšiť množstvo dostupnej sezónnej zeleniny a ovocia,
  • prijímať zdravé rastlinné tuky v podobe orechov, semienok a za studena lisovaných panenských rastlinných olejov,
  • dopriať si dostatok pohybu na čerstvom vzduchu,
  • udržiavať pokoj a denne si dopriať vybranú meditáciu, či už formou počúvania príjemnej hudby alebo zahĺbenia sa do vlastných myšlienok.

Recept na zdravé pôstne jedlo:

Rýchle batátové placky

Energetická hodnota batátov je asi o polovicu vyššia ako u zemiakov. Hľuzy obsahujú 70% vody, 18% škrobu a 6% cukru. Sladkú chuť batátom zaisťuje fruktóza, glukóza a sacharóza. Batáty obsahujú zvýšené množstvá karotenoidov, proteínov, vitamínu A, vitamínu E, B6 a C, vápnika, draslíka, železa a tiež nerozpustnej vlákniny. Práve zvýšené množstvo vlákniny ich radí k najvýživnejším druhom zeleniny.

Suroviny

  • 1 stredne veľký batát
  • 1 vajce, 1 zväzok petržlenovej vňate
  • štipka soli
  • korenie
  • chilli korenie
  • 1/2 ČL sušený cesnak
  • 5PL olivový olej
  • paradajky a šalát na ozdobu

Postup prípravy (počet porcií: 2, príprava: 20 minút):

Surový batát aj so šupkou dobre opláchneme, osušíme a nastrúhame na strúhadle na hrubo. Nasekáme si nadrobno petržlenovú vňať a pridáme ju k strúhanému batátu. Pridáme 1 vajce, soľ, korenie, chilli, sušený cesnak. Poriadne premiešame. Na rozpálenú panvicu nalejeme olivový olej a pečieme placky. Podávame ich so šalátom, paradajkami a výborne sa k ním hodí aj chutný jogurtový dresing.

Čomu sa vyvarovať pri dodržiavaní očistného pôstu?

Očistný pôst nie je hladovkou na schudnutie. Pôstne obdobie je časom prečistenia, nie časom zhadzovania prebytočných kíl. Jeho pointou má byť vynechanie určitých druhov jedál a postupné dopracovanie sa k optimálnemu zdraviu, nie k číslu na váhe. K očistnému pôstu by sme mali pristupovať s ohľadom na svoj zdravotný stav, aj fyziológiu.

Snahou nie je kompenzácia nezdravého jedálnička hladovaním, pretože práve to vedie k spomaľovaniu metabolizmu a následnému jojo efektu. Je dôležité brať pôst ako odrazový mostík k novému stravovaciemu začiatku a nabehnúť tak na celoročné dodržiavanie vyváženého jedálneho lístka.

Snažme sa dopriať telu starostlivosť počas celého roka v podobe zdravého jedla a športových aktivít. Pôst nech je pre Vás novým začiatkom!

Sledujte Zdravie na tanieri

MÁTE OTÁZKY?