Koláče a torty

Škoricové trojuholníčky z tvarohového cesta

20190803-161958-fb-novy-web

Neskutočne ma prekvapil tento recept, najmä tým, že je totálne jednoduchý, čerstvý je 100% chuťovou kópiou kysnutých škoricovníkov, no zložením má od nich riadne ďaleko. Prečo? Po prvé - nie je z kysnutého cesta, po druhé - vďaka poctivému domácemu tvarohu je obohatený o kvalitné proteíny, po tretie - pridaná je celozrnná múka, po štvrté - obsah cukru je na minime, navyše som pridala nerafinovaný BIO cukor, po piate - znížila som aj množstvo tuku, keďže je pridaný tvaroh a ten je tiež obsahuje dostatok tukových zložiek. 

Škoricu som použila v tej najvyššej kvalite, cejlonskú! Škorica je veľmi silným prírodným antibiotikom, pôsobí protizápalovo, posilňuje imunitu. Existujú dva druhy škorice. Tá „pravá“ je vraj zo Srí LankyIndieMadagaskaruBrazílie a Karibiku. Po slovensky sa jej hovorí cejlónska škorica alebo škoricovník cejlónsky. V Číne a juhovýchodnej Ázii rastie iný druh škorice – škoricovník čínsky (či kasiová škorica). Obe formy majú veľmi dlhú históriu a sú si príbuzné. Cejlónska škorica má ľahšiu a menej trpkú chuť. 

I keď o škorici zo Srí Lanky sa hovorí ako o pravej, zdraviu prospešné účinky majú oba druhy. Avšak vo väčšine výskumov, ktoré hodnotili pozitívne vplyvy škorice, používali čínsku škoricu. Tieto štúdie ukázali, že čínska škorica dokáže redukovať hladinu cukru v krvi. No škorica z Číny, Vietnamu alebo Indonézie, má aj jedno veľké mínus – obsahuje priveľa kumanínu.

Cejlónska škorica má podstatne nižšie hladiny kumarínu. Bežne predávaná škorica obsahuje kumanín v rôznych množstvách. Ak konzumujeme priveľa kumanínu, hrozí poškodenie pečenie, predovšetkým u citlivých ľudí. Množstvá kumarínu v potravinách sú kontrolované a obmedzované, takže pri bežnom použití čínskej škorice nič podobné nehrozí, ale v hotových výrobkoch, alebo pri častom konzumovaní škorice to môže byť inak.

Napr. nemecké úrady dávnejšie zistili privysokú hladinu tejto látky vo vianočných škoricových koláčikoch – až 20-násobnú oproti norme. I to je dôvod, prečo si kupovať škoricu od overeného predajcu a radšej kvalitnejšiu a drahšiu.

Škoricové trojuholníčky z tvarohového cesta

Počet porcií: 30 kúskov Čas prípravy: 35 minút Náročnosť: 2 (zo 4)

Ingrediencie

  • 430g poctivého tvarohu
  • 200g masla
  • 450g celozrnnej špaldovej polohrubej múky
  • 1 balenie prášku do pečiva
  • štipka soli
  • Na obaľovanie:
  • nerafinovaný trstinový cukor
  • škorica

Postup prípravy

  1. Cukor si zmiešame so škoricou. Rúru si predhrejeme na 180st. 

  2. Veľký plech si vystelieme papierom na pečenie. Ingrediencie na cesto si vymiesime ručne alebo v kuchynskom robote na kompatné tuhšie cesto. Cesto si rozdelíme na polovicu, aby sa nám dobre a pohodlne vyvaľkalo na plát hrubý asi 0,3 až 0,4 mm. 

  3.  Pohárom s väčším priemerom vykrajujeme kolieska. Vykrojené kolieska namočíme z jednej strany do cukru a prehneme ich na polovicu a potom zasa na polovicu, až nám vznikne trojuholníček. Takto upravené trojuholníčky ukladáme na plech. Môžeme ich aj trošku prstami spučiť, aby neboli malé a vysoké. 

  4. Pečieme prvú várku 20 minút a ostatné mi stačilo po 18 minút. 

 

Sledujte Zdravie na tanieri

PÁČIL SA VÁM RECEPT?