Tri základné stravovacie chyby pri chudnutí

keep-calm-and-no-sugar

Chcete zhodiť prebytočné kilá a cítiť sa vo forme ? Skúste vynechať 3 základné nezdravé potraviny. Ktoré to sú ?

1.       Prijímanie rafinovaného cukru

Cukor je nezdravý. Forma a množstvo, v akom ho dnes bežne konzumujeme, sú pre ľudský organizmus škodlivé a vedia spôsobiť ozajstné zdravotné problémy, akými sú hypertenzia, či cukrovka. Cukor vyvoláva závislosť, jedno sústo vyvolá dočasné uspokojenie, ale zároveň podnecuje k ďalšej, často krát nadmernej konzumácii. Rafinovaný cukor dvíha glykemický index. Čím je glykemický index vyšší, tým rýchlejšie sa dostávajú cukry do krvi a práve potraviny s vysokým glykemickým indexom spôsobujú spomínané problémy s hypertenziou, cukrovkou, či obezitou. Najnebezpečnejšie potraviny z hľadiska výšky glykemického indexu sú sladkosti.  

2.       Konzumácia bielej múky a výrobkov z nej

Biela múka nemá žiadnu výživovú hodnotu pre organizmus. Najvýživnejšie z obilného klasu sú totiž  klíčky zrna a otruby. Zrno je pred mletím na bielu múku zbavené práve výživného klíčka a otrúb. Teda najdôležitejších živín. Je vhodné preto výrobky z bielej múky nahrádzať celozrnnými výrobkami,  ideálne tými z bio hospodárstiev. V celozrnných výrobkoch sú ponechané klíčky aj otruby, čo organizmu zabezpečí potrebný prísun vlákniny.

3.       Nadmerná konzumácia živočíšnych tukov

Tuky sú bežnou súčasťou našej stravy. Sú to živiny, ktoré predstavujú najvyššiu energetickú zásobu v tele. Podkožný tuk chráni telo pred stratou tepla a vnútorné orgány zasa pred mechanickým poškodením. Tuky sú pre fungovanie organizmu dôležité najmä z hľadiska rozpúšťania vitamínov A, D, E, K. Tuky sa okrem iných delení delia na živočíšne a rastlinné. Tuky v živočíšnych produktoch obsahujú prevažne nasýtené mastné kyseliny a cholesterol. Ich nadmerný príjem zvyšuje tvorbu voľných kyslíkových radikálov a tým urýchľuje vznik a vývoj niektorých ochorení /srdcovo – cievne ochorenia, obezita, cukrovka, onkologické ochorenia/. Preto je potrebné živočíšne tuky obmedziť, príp. vylúčiť a nahradiť ich rastlinnými, tzv.nenasýtenými. Tie by mali tvoriť 80% všetkých tukov, ktoré zjeme. Rastlinný tuk sa nachádza v rastlinných olejoch, v semiačkach, orechoch, obilninách. Výnimkou je rybí tuk, ktorý je živočíšneho pôvodu, ale pre organizmus má blahodárne účinky, pretože obsahuje omega - 3 mastné kyseliny, ktoré pomáhajú regulovať krvný tlak, krvnú zrážanlivosť, zvyšujú imunitu a znižujú srdcovo – cievne ochorenia.

Sledujte Zdravie na tanieri

MÁTE OTÁZKY?